Arganový olej aneb marocké zlato

O arganovém oleji se v poslední době hovoří stále víc a víc. Zatímco před deseti, dvaceti lety byly výrobky s arganovým olejem pro většinu lidí finančně nedostupné, dnes je situace jiná. Jak ale poznat pravý arganový olej a na co si při jeho nákupu dát pozor?


arganový olej složeníKoukejte se na složení


Mnoho z vás se již při nákupu kosmetiky s arganovým olejem nepochybně spálilo. Na obalu se na vás usmíval obrovský nápis „100% arganový olej“, ale jakoby po něm nebylo ani památky? Nebuďte příliš překvapení, s arganovým olejem se podvádělo odnepaměti. Ani nápis na obalu sám o sobě nezaručuje, že se opravdu jedná o produkt z čistého arganového oleje. Je totiž dost dobře možné, že byl arganový olej smíchán s dalšími chemickými složkami, čímž výrobce ušetří, ale vy na tom tratíte.

Ideálně by mělo ve složení být napsáno „argania spinosa kernel oil“. Pokud uvidíte, že je olej smíchaný s dalšími více či méně přírodními složkami, raději dejte ruce pryč. Sám arganový olej obsahuje rozsáhlé množství antioxidantů, vitaminů a minerálů. Chemické či jiné přísady jeho pozitivní účinek zmírní.

Arganový olej rovná se Maroko


Další podezřelou informací může být země původu. Arganový olej se vyrábí ze stromu argania spinosa, který neroste nikde jinde než v Maroku. Pokud tedy uvidíte, že se jedná o „český výrobek“, nebo uvidíte jinou zemi než Maroko – nejčastěji Tunisko, USA, Čína, Indie a jiné, pak existují dvě možnosti, buď se o 100% přírodní arganový olej zkrátka nejedná, nebo byl do této země nejprve dovezen a následně zpracován. To pochopitelně zvyšuje koncovou cenu – platíte distributorovi logistiku i reklamu. Raději tak hledejte produkty „made in Morocco“.

arganový olej aromaVzhled a další vlastnosti


Poměrně jasným indikátorem, že něco není v pořádku, může být samotný olej. Pokud je nepřirozeně mastný, dráždí pokožku nebo má štiplavou vůni, s největší pravděpodobností jde buď o olej pančovaný, nebo kombinovaný s lacinějšími oleji. Olej by měl být hebký, navozovat pocit úlevy, rychle se vstřebávat a být cítit po oříšcích. Pokud olej zapáchá, nebo není cítit vůbec, jedná se o závadný nebo zředěný produkt. Barvu by měl mít zlatavou – kosmetický olej světle a olej pro gastronomické potřeby temně.

Práce něco stojí


vyroba-arganoveho-olejeA ten nejvýznamnější indikátor nakonec. Pokud si myslíte, že výroba arganového oleje je jednoduchá a probíhá v obrovských továrnách u gigantických plantáží, nemohli jste být dále pravdě. Arganový olej je zpracováván ručně zejména marockými ženami, které pracují tak, jak jim to tělo dovolí. Na výrobu půllitrové lahve oleje je potřeba asi 15 kilo plodů argania spinosa, které marocká žena zpracovává asi 10 hodin. Za dobu větší než je délka jednoho pracovního dne tak jeden člověk dokáže vytvořit pouze půl litru „marockého zlata“. A takový produkt pochopitelně nemůže stát stejně jako běžné chemické produkty. Pokud tedy na vás svítí reklama „extrémně levný arganový olej“, je dost možné, že se jedná o podvod. Ale pozor – rozhodně neplatí, že čím dražší olej, tím lepší. Arganový olej sám o sobě je kvůli svým blahodárným účinkům dražší než jiné přírodní oleje, ovšem u těch nejdražších často platíte reklamu a dopravu velkým nadnárodním korporacím. Proto je, jak jsme již zmiňovali výše, dobré hlídat si zemi původu, a ideálně hledat produkty přímo z Maroka.

Arganový olej se vyplatí


I přes všechna tato rizika se koupě arganového oleje nepochybně vyplatí. Není náhodou, že ho používali panovníci staletí před námi. Arganový olej vám pomůže omladit a uklidnit pokožku, ale rovněž vám vnesou do života duševní pohodu. Pokud se budete držet výše zmíněných zásad a nenecháte se zlákat nízkou cenou ani velkými nápisy, arganový olej se vám stane oblíbeným pomocníkem.

 

Kde koupit pravý arganový olej: arganovyolej, smilargan, seherezad

Arganový olej aneb marocké zlato byl naposledy aktualizován: 08.05.2017 autorem Lucie Vrkotová

Velmi špatnéŠpatnéDobréVelmi dobréVynikající (2 hodnocení, průměr: 5,00 z 5)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *