2

Jak poznat pravý arganový olej aneb Pravý vs. Pančovaný arganový olej

arganový olej konzistence

Jelikož se poslední dobou objevuje čím dál více firem, prodávající nepravý arganový olej, ať už nastavovaný jinými druhy olejů nebo jiným způsobem pančovaný, rozhodli jsme se Vám vypsat několik způsobů, jak poznat pravý 100% arganový olej.

Na co si dát pozor

Arganový olej je čím dál více populární. V televizních reklamách, na internetu, v obchodech s kosmetikou nebo se zdravou výživou je arganový olej většinou vystaven před velkou cedulí „100% arganový olej“. Bohužel, existuje mnoho „arganových olejů“, kterým byste se měli vyhnout. Je důležité vědět, že ne každý arganový olej, který je Vám nabízen, má skutečnou a pravou garanci kvality. Pro lepší orientaci Vám uvedeme několik varovných signálů, které ukazují na nepravý (ředěný, pančovaný nebo jinak upravovaný) arganový olej.

Složení

Seznam obsahu pravého arganového oleje je velmi krátký. Možná je na etiketě uvedeno pouze to, že se jedná o 100% arganový olej a nic dalšího uvedeno není. Takový olej nechtějte. Vždy se podívejte na označení „ingredients“, které je uvedeno na etiketě. U pravého arganového oleje je v ingredients pouze „ARGANIA SPINOZA KERNEL OIL“. Bohužel se najdou I takové arganové oleje, které mají právě toto označení ale o 100% čistý arganový olej se nemusí jednat. Proto je důležité podívat se i na další faktory.

arganový olej složení

100% arganový olej značky Dermargan

Cena

Arganový olej je velice náročný na výrobu. Jeho výroba zabírá 20 hodin manuální práce a k jeho výrobě je třeba 30 kg arganových plodů. Nemůže proto existovat „levný arganový olej“. Dvě stovky za 100 ml oleje vypadá jako výhodná koupě, ale pozor, není v láhvi jen obyčejný rostlinný olej!? Opravdu kvalitní Arganový olej se nedá výhodně koupit. Na druhou stranu, extrémně drahý arganový olej nemusí být nutně nejlepší. Možná je drahý z důvodů marketingových výdajů. Závěrem je nutno říci, že arganový olej, pokud je ve 100% kvalitě není levný v porovnání s dalšími přírodními oleji, ale je bezkonkurenčně vysoce účinný a blahodárný pro Vaše tělo.

Vůně (aróma)

arganový olej aroma

Pravý arganový olej má zvláštní aroma

Dalším faktorem, který Vám může pomoci při výběru pravého arganového oleje je jeho aroma. Zapáchajícímu oleji se raději vyhněte. Na druhou stranu, olej, který nijak není cítit je také podezřelý. Může jít o vysoce zředěný olej nebo je to olej, který je průmyslově zbaven zápachu. Pozor také na oleje, které voní jinak než přírodně, mohou být namíchány s parfémem a to se pak již nejedná o přírodní bio olej. Skutečný, pravý, čistý kosmetický Arganový olej je cítit „ořechově“. Kdosi řekl, že je cítit jako „popcorn“. Jednoduše řečeno, musí vonět přirozeně. Poznat pravou vůni arganového oleje se naučíte až po jeho pravidelném používání, ale podržte si v mysli základní věc, arganový olej má ořechové aróma.

Země původu

Pravý arganový olej se vyrábí pouze a jen v Maroku. Maroko je jediná země, kde stromy Argania Spinosa rostou, nikde jinde je nenajdete. Poslední dobou přibývá na českém kosmetickém trhu olejů, jejich původ je Čína, Alžírsko, Tunisko, Egypt, USA a další. Pokud se bude opravdu jednat o pravý arganový olej, tak byl nejprve dovezen do dané země z Maroka, a to se samozřejmě projeví I na jeho ceně, která bude o dost vyšší.

ecocert

Bio arganový olej musí mít certifikát Ecocert

Certifikát ECOCERT

Pravý arganový olej má certifikát ECOCERT, což znamená, že olej obsahuje suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství. Certifikát ECOCERT uděluje francouzský certifikační orgán Ecocert, který jako první vyvinul v roce 2003 standard pro BIO kosmetiku. Balení arganového oleje je zpravidla opatřeno známkou tohoto certifikátu, pokud ne, chtějte certifikát vidět od prodávajícího.

Barva

Jedním z faktorů, jak rozpoznat pravý arganový olej je jeho barva. Arganový kosmetický olej má světle zlatou barvu, zatímco arganový potravinářský olej je zabarven do tmavě zlata. Rozhodně nekupujte “arganový olej”, který má lehce žlutou nebo dokonce bílou barvu.

Struktura

Arganový olej by měl být jemný a hebký. Rychle se vstřebává do pokožky. Není mastný nebo příliš vlhký. V žádném případě by neměl pokožku dráždit. I při poranění kůže a následném použití arganového oleje by měl přivodit uklidňující pocit.

arganový olej konzistence

Konzistence a barva pravého arganového oleje

Sediment (sedlina)

Pravý arganový olej může mít často na dně lahvičky malé množství sedliny a může mít malinko zakalený vzhled (platí to spíše u potravinářského oleje). Je to z důvodu původních technologií zpracování. Pokud narazíte na dokonale průzračný arganový olej, vězte, že prošel průmyslovými filtračními systémy a do jeho přirozenosti má hodně daleko.

Výsledky

Pravou podstatu a kvalitu něčeho poznáte ne z toho, co o sobě říká, co je o něm napsáno nebo jak je zabalen, ale jak plní účel, pro který je určen. Co Vám doporučujeme, a to je také jediné, co můžeme, je – přesvědčte se sami. Arganový olej v nejlepší kvalitě, a to jak pro účely kosmetické, tak pro účely gastronomické můžete koupit u firmy Smilargan, která je dovozcem arganového oleje a kosmetiky z arganového oleje přímo z Maroka už několik let.

zdroj: smilargan.cz, youtube.com, ruzovychroust.cz

Jak poznat pravý arganový olej aneb Pravý vs. Pančovaný arganový olej byl naposledy aktualizován: 23.04.2017 autorem Dogacan Yildirim Kanat

Velmi špatnéŠpatnéDobréVelmi dobréVynikající (3 hodnocení, průměr: 5,00 z 5)

Komentáře 2

  1. Dobrý den,

    Zajímá mě,Vás arg.olej na vlasy.
    Předem dekuji za odpověď .

    Lada Budayova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *